Jdi na obsah Jdi na menu
 

3. Geocoiny a Travel bugy

article preview

Travelbugy a Geocoiny

 

Často slýchávám od úplných začátečníků otázky na geocoiny a travelbugy. Co že to vlastně je a jak se to používá. Pokusím se tedy vysvětlit, o co tady běží.

Jak jistě už víte, v každé keši můžete najít předměty určené na výměnu mezi hráči. Něco do keše vložíte a něco si vezmete. Existují však speciální předměty, které si hráč ponechat nesmí. Jsou to právě Geocoiny a Travelbugy, tzn. trackovatelné předměty.

 

Travelbug
 

Travelbug je  kovový plíšek s řetízkem, přidělaný k libovolnému předmětu. Na plíšku je vyraženo číslo, pomocí kterého lze na oficiálních stránkách sledovat aktuální polohu a vzdálenost, kterou již urazil. Toto číslo je unikátní a žádné dva Travelbugy nemají stejné. Vyrábí je přímo společnost Groundspeak, provozovatel oficiálních stránek hry, čímž alespoň částečně vydělává. V současnosti se objevili další variace na TravelBug, např. Travelslug nebo Travel lizard. Jejich úloha je stejná, mají jen trochu jinou podobu.

tb.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Geocoin
 

Jak už název napovídá, jde o speciální geocacherskou minci. Její podoba může být různá, existují stovky různých typů a motivů, jsou vyráběny z různých materiálů. Některé mají dokonce nekulatý tvar, např. tvar jeepu. Výrobu těchto mincí zajišťuje celá řada firem, ovšem opět musí obsahovat speciální a unikátní kód, který výrobcům přiděluje (prodává) společnost Groundspeak.

8-coin.jpg

 

 predni.jpg

 

Princip těchto předmětů
 

7Každý z těchto předmětů má na oficiálním serveru Geocaching.com svoji vlastní stránku, podobně jako mají schránky. Na tuto stránku si může majitel, který si zakoupí některý takový předmět, určit úkol svého předmětu a vypustit ho do světa, samozřejmě prostřednictvím nějaké schránky. Typickým příkladem takového úkolu je docestovat na nějaké vzdálené místo ve světě, kam by se sám majitel nikdy neměl šanci dostat. Díky tomu v evropě putuje mnoho předmětu ze spojených států, naproti tomu evropské travelbugy a geocoiny krouží státy za velkou louží a objevují zajímavá místa.

Pokud tedy jako geocacher naleznete takovou věc v keši, můžete si ji odnést domů, ale nesmíte si ji v žádném případě nechat. Jakmile se dostanete k počítači, musíte zalogovat nejen nález kešky, ale rovněž nález předmětu. Tím se pak dá určit, kde se právě předmět nachází, který hráč ho má u sebe, popř. v jaké schránce zrovna leží. Obecně se považuje za slušné vrátit předmět zpět do nějaké jiné keše nejpozději do 14 dnů, ideálně tak, aby se přiblížil více splnění svého úkolu. Žádoucí samozřejmě je, aby to bylo co nejdříve.

Každý geocacher má navíc ve svém profilu statistiku o tom, kolik geocoinů a travelbugů už měl někdy v držení. Je to další z možných hledisek soutěžení mezi kačery, pokud mají takovou potřebu. Všeobecně je to ale o pocitu. Držíte v ruce věc, kterou byl ochotný koupit a nechat nějaký jiný blázen, jako jste vy, tudíž vám zpřízněná duše. V případě geocoinů často velmi krásnou věc, protože provedení některých mincí je opravdu nádherné.

 

Kde takový předmět získat?
 

Pokud toužíte mít vlastní předmět, který vypustíte do světa, můžete si jej zakoupit.  Pokud jde o travelbug, v čechách např. v eshopu geocachingshop.cz, kde jsou k sehnání také české a slovenské geocoiny. Geocoiny je ale možné koupit i na mnoha stránkách ve světě, protože každý má na skladě něco jiného.