Jdi na obsah Jdi na menu
 

Historie: ZENIT Fotopuška

article preview

Zenit 12 FS

 

Obsah Sady

Fotosniper se dodával v kovovém kufříku a úplně kompletní sada se skládala z následujících částí: tělo Zenit S12, teleobjektiv 300/4, základní objektiv Helios, celkem pět filtrů, gumová sluneční clona pro teleobjektiv, gumová očnice, dvě rozebíratelné kazety na film (vyrobené z půlmilimetrového ocelového plechu, a dva šroubováky.

 

Obrazek

 

ZENIT 12S

 

Obrazek

 

 

Závěrka je klasická plátěná s vodorovně se pohybující štěrbinou. Ani v době svého vzniku nepatřila právě ke špičce, přesto byla používána dlouhá desetiletí a teprve v posledních modelech byla nahrazena modernější lamelovou kovovou závěrkou s vertikálním pohybem štěrbiny. Rozsah časů je velmi omezený - B, 1/30 (nejdelší čas pro synchronizaci s bleskem), 1/60, 1/125, 1/250 a 1/500s. Pro slušné použití s dodávaným objektivem se 1/500s jeví jako jediná použitelná rychlost. Vzhledem k celkové kvalitě zpracování bych ovšem uvedené hodnoty stejně považoval pouze za informativní. Volič časů je umístěn klasicky na horní straně těla mezi spouští a hranolem. Přístroj je vybaveni mechanickou samospouští se zpožděním přibližně 10 sekund.

Měření expozice je zajišťováno vestavěným expozimetrem, jehož čidlo je umístěno za objektivem. Měření je spouštěno buďto částečným namáčknutím spouště nebo pomocí externího snímače, umístěného v teleobjektivu a připojeného kablíkem do konektoru na spodní straně těla. Správnost nastavené expozice je indikována ručičkou na pravé straně hledáčku. Ten je velmi tmavý a zobrazuje jen okolo 70% skutečné plochy záběru. Jako zaostřovací pomůcka je na matnici Fresnelova čočka. Se standardním teleobjektivem by stejně nemělo cenu používat půlený hranol nebo něco podobného. Měření probíhá pouze při uzavřené cloně. Expozimetr používá CdS fotoodpor a je napájen jedním knoflíkovým článkem. Kupodivu je poměrně přesný.

Na vrcholu hranolu je umístěna standardní patka pro připojení blesku. Ta má pouze jeden středový X kontakt. Blesk je možné připojit i pomocí konektoru, umístěného na přední straně přístroje u páčky samospouště.

Citlivost filmu se nastavuje manuálně pomocí prstence umístěného pod převíjecí kličkou. Posun filmu je pochopitelně manuální. Natahovací páka se otáčí o více než 180 stupňů, což je v porovnání s modernějšími zrcadlovkami přímo šílené. Na ose natahovací páky je umístěno i počitadlo snímků, které je ovšem, podobně jako u všech Zenitů, velmi náchylné k náhodnému protočení a změně stavu. Zpětné převíjení je samozřejmě také manuální, už zmíněnou kličkou (to je vcelku pokrok, poprvé se klička objevila teprve na Zenitu TTL, předchozí modely používaly obyčejný převíjecí knoflík). Při zpětném převíjení je třeba dávat pozor, protože posouvací zuby se občas rády zaseknou a přetržený film není až tak úplně neobvyklým jevem.

Objektiv se do těla upevňuje pomocí klasického závitu M42. Sovětší soudruzi ho naštěstí ušetřili jakýchokoli "vylepšení", a tak je s tímto tělem možno používat libovolný objektiv s tímto kdysi standardním uchycením.

Až potud je popis přístroje v podstatě shodný s popisem třeba Zenitu TTL. Ovšem fotopuškou nedělá Zenit 12s jen dodávané příslušenství, ale určité zvláštnosti jsou vidět i na samotném těle. Na spodní straně jsou dva výstupky (které mimochodem znemožňují obyčejné postavení přístroje na stůl). Uprostřed je umístěn váleček ve kterém se pohybuje píst ovládající závěrku stejně jako klasická spoušť. Tento píst při namontování na pažbový stativ dosedá na trn ovládaný pistolovou spouští umístěnou v pažbě. Ve druhém výstupku je umístěn již zmíněný konektor pro externí spínač měření expozice.

 

 

Obrazek

 

OBJEKTIV

 

Součástí sady Fotosniper je objektiv 300/4.5, speciálně upravený pro použití s pažbou a tělem Zenit 12s. Hlavní úprava spočívá v náhradě klasického prstence zaostřování kolečekm umístěným pod přední částí objektivu a ve zvláštním ovládání clony.

 

 

Obrazek

 

Ostření je vyřešeno velmi dobře - kolečko zapadá do výřezu v pažbě, je snadno ovladatelné a citlivé. Při zaostřování se přední část objektivu vysouvá, ale neotáčí. Dobré pro použití polarizačního filtru až na to že po jeho nasazení v hledáčku, díky tmavé matnici, nejspíš nic neuvidíte.

 

 

Zenit12s-3Ovládání clony má dva prvky - jedním je klasický prstenec pro nastavování clony. Druhým je prstenec, který po natažení otevře clonu úplně aby bylo na matnici alespoň něco vidět a bylo možno zaostřit. Protože měření probíhá pouze při zavřené cloně, je na spodní části objektivu páka, kerá při částečném namáčknutí pistolové spouště v pažbě uvolní tento druhý prstenec a clona se pak zavře na nastavenou hodnotu.

Vestavěný spínač, připojený kablíkem k tělu fotopřístroje, zároveň zapne jeho vestavěný expozimetr. Podivné, ale zatím vše víceméně v pořádku. Opravdový problém je ten, že ovládání clony není nijak vyvedeno do pažby a clonové číslo není možno nastavit bez poměrně krolomé manipulace s přístrojem a samozřejmě jeho oddálení od oka. Navíc při zavřené cloně je odpor nastavovacího prstence velmi vysoký.

Zenit12s - 4Přední závit objektivu má průměr 72mm a je na něj možno připevnit standardní filtry. Pět filtrů je standardní součástí sady FS12 (světle žlutý, žlutý, zelený, oranžový a UV). Uprostřed spodní strany objektivu je závit pro připojení k pažbě. Bohužel to není standardní stativový závit a není ho tedy možno použít k uchycení na stativ při fotografování bez pažby.

Celkové provedení objektivu je velmi solidní - díky absenci zaostřovacího prstence je většina pláště objektivu jednolitá, což přispívá k odolnosti například proti dešti. Je to až s podivem, ale hlavním konstrukčním materiálem objektivu není tanková ocel, ale jakási lehká slitina. Znalce sovětské techniky proto jistě překvapí nízká hmotnost objektivu.


Pažba

Obrazek

 

Celá pažba je vyrobena z lehké slitiny (nejspíše hliníku). Základní části jsou předpažbí se šroubem pro připojení objektivu, pistolová rukojeť se spouští a odnímatelná ramenní opěrka. Nad pistolovou rukojetí je umístěn spouští ovládaný kolík, který slouží při lehkém stisku spouště k zaclonění objektu, a za ním druhý podobný kolík, jenž ovládá spoušť přístroje.

 

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek