Jdi na obsah Jdi na menu
 

Nikon D7200

article preview

 Nikon D7000

 

Nová vlajková loď digitálních zrcadlovek Nikon se snímačem DX – model Nikon D7200 – byla oznámena na začátku tohoto března čili zhruba dva roky po svém předchůdci D7100. „Sedmitisícovky“ jsou, počínaje prvním modelem D7000 z roku 2010, na špici DX zrcadlovek Nikonu a klidně by mohly být označovány za poloprofesionální fotoaparáty, byť Nikon toto pojmenování nepoužívá. Na světě je tedy model Nikon D7200. Jaký je a co nového přináší?

 

abf_9740.jpg


Konstrukce

Pokud postavíte starší Nikon D7100 vedle nového modelu D7200, nenajdete v konstrukci ani v rozmístění ovládacích prvků zásadní rozdíl. Tělo je stejně velké i těžké – 135,5 × 106,5 × 76 mm a 675 g. U této digitální zrcadlovky vyšší střední třídy je využita kombinace lehké a odolné hořčíkové slitiny s moderními plasty, samozřejmostí je utěsnění proti prachu a stékající vodě. Ani u Nikonu D7200 se, podobně jako u jeho předchůdce, nepočítá s ochrannou transparentní krytkou na zadní displej. Volitelný vertikální grip MB-D15 je shodný čili je kompatibilní s oběma modely.

body.jpg


 

 

imgrc0063949091.jpg

   

 

Doslova nejviditelnějším rozdílem oproti DSLR nižších řad, tedy aktuálně v porovnání s Nikonem D5500 nebo D3300 (a jejich předchůdci), je hledáček.. Není sice tak velký jako u nejlepších FX zrcadlovek, nicméně po přechodu z nižších modelů vám bude i tak hledáček Nikonu D7200 se 100% zobrazením a zvětšením 0,94× (0,63× po přepočtu na DX) připadat luxusně obrovský. Díky poctivému skleněnému pentaprismatickému hranolu je obraz jasný i při použití méně světelných objektivů.

 

vfoverlay.jpg

 

Majitelé předchozího modelu najdou všechny ovládací prvky na svém místě. Pro ty, kdo se s nejvyšší třídou DX DSLR Nikonu ještě nesetkali, jen zopakuji základní fakta: Jde o model se dvěma ovládacími kolečky – tedy nejen zadním, ale také předním – což značně zefektivňuje práci s fotoaparátem. Tlačítkům na přední stěně (Pv a Fn), plus dalším „čudlíkům“ lze uživatelsky přiřadit různé funkce; na horním kruhovém voliči najdete dvě uživatelské pozice U1 a U2. Jinak řečeno, co se týče ovládání, můžete si Nikon D7200 ve značné míře přizpůsobit vlastním potřebám a zvyklostem.

Ovšem pozor – následují změny! Nelze si nevšimnout nového provedení horního monochromatického stavového displeje. Jeho fyzická velikost sice zůstala stejná jako u předchozího modelu, čísla a ikony však byly zvětšeny, což jinými slovy znamená, že se nedostalo na všechny dříve zobrazované údaje. Na displeji tak například nevidíte nastavení vyvážení bílé, kvalitu a velikost obrazu, režim blesku nebo mód autofokusu a ostřicích bodů. Naopak nově je zde permanentně zobrazeno ISO.

O zmíněné chybějící informace samozřejmě nepřijdete, neboť je najdete na zadním „LCDéčku“, a dlužno dodat, že v komfortnější podobě. Pouze majitelé předchozího modelu (nebo i např. D90 či FX těl) budou muset změnit návyky v ovládání, respektive vizuální kontrole nastavovaných parametrů. Prostě se při úpravách některých hodnot nebudete koukat nahoru, ale dozadu…

Mimochodem, tři z parametrů, které na stavovém displeji chybějí a které mají samostatná tlačítka vlevo vedle zadního LCD – tedy vyvážení bílé, kvalita a velikost obrazu a ISO –, dostaly díky zobrazování na velkém LCD také pěknou vizuální nápovědu, která pro jejich změny snad konečně naučí všechny uživatele používat obě kolečka Nikonu D7200.
 

Nikon D7200

 
Změny v ovládání – tentokrát už jen veskrze příjemné – najdete také v menu. Nebudu vypisovat vše, jako příklad uvedu hlavně samostatné menu pro video. Přináší nejen zpřehlednění nabídky, ale také jednu zásadní výbornou funkci: umožňuje odděleně upravovat některé snímací parametry pro video, aniž by se tyto změnily v režimu fotografování. Samostatně si tak můžete nastavit například vyvážení bílé, ISO, redukci šumu, předvolby Picture Control a další. Pro uživatele, kteří fotografování střídají s natáčením pohyblivých obrázků je to skvělé vylepšení!
 

Nikon D7200


Funkce a vlastnosti

Nejprve obecně shrnutí toho, co lze nastudovat z tabulky technických parametrů Nikonu D7200: Díky novému obrazovému procesoru EXPEED 4 je jako u všech posledních zrcadlovek Nikonu v menu dostupná funkce Picture Control nové generace. Už jsem o tom psal několikrát, ale zopakuji to pro pořádek znovu – přibyl profil Ploché (FL), který je skvělý zejména pro natáčení videa, v detailním nastavení najdete nový parametr Zřetelnost (Clarity) a také jemnější škálu kroků k přizpůsobení všech dílčích hodnot.

 

nikon_d810_price_release_date_specs_d810_asic.jpg

Závěrka s nejkratším časem 1/8 000 s má garantovanou životnost 150 000 pracovních cyklů, synchronizace s bleskem je do nejkratšího času 1/250 s (1/320 s v režimu Auto FP). Nejvyšší model DX zrcadlovek má samozřejmě funkci CLS pro bezdrátové řízení externích blesků.

51bodový autofokus s modulem AF MultiCAM 3500 DX II je to nejlepší, co Nikon kdy vyvinul – může se směle měřit s profesionálními modely typu D810 nebo D4/D4s. Oproti staršímu modelu D7100 by měl být autofokus Nikonu D7200 ještě rychlejší a přesnější. Bohužel je obtížné, až nerealizovatelné, toto tvrzení v běžných testovacích podmínkách potvrdit, nicméně při třítýdenním používání jsem se zaostřováním nezaznamenal jediný problém.

Příznivce sériového snímání potěší zvětšení bufferu – vyrovnávací paměti. Samotná rychlost sekvenčního focení sice zůstala na hodnotách 6 sn./s ve formátu DX a 7 sn./s při cropu 1,3×, ovšem větší vyrovnávací paměť nyní umožňuje během snímání do JPEGu pořídit až 100 fotografií, při ukládání do 12bitového RAWu 27 snímků a při focení do 14bitového RAWu 18 snímků v sérii.

Nebyl by to ani současný moderní fotoaparát, aby nepodporoval bezdrátové Wi-Fi propojení a ovládání pomocí smartphonů nebo tabletů s operačním systémem iOS či Android™. Nikon D7200 má „wifinu“ vestavěnou v těle a lze u něj také využít technologie NFC. Jako u všech takto vybavených Nikonů je funkčnost Wi-Fi podmíněna spoluprací s free aplikací Wireless Mobile Utility.


Videozáznam

video.jpg

 

Možnosti videa by se daly shrnout do jedné věty: Vše, co nabízí profesionální FX modely Nikonu, najdete i zde. Ale… jeden háček je zaseknut v natáčení Full HD videa se snímkovou frekvencí 50p nebo 60p. „Dé sedm tisíc dvoustovka“ jej totiž umí pouze při cropu 1,3×. Na „plný“ formát lze video natáčet pouze při frameratu 25p nebo 30p. Bohužel se mi nepodařilo zjistit důvod tohoto omezení, takže zůstanu jen u konstatování.

Každopádně následují už jen samá pozitiva. O nově odděleném menu a separátním nastavování parametrů videa jsem psal výše, ale musím to ještě jednou připomenout – skvělé! Video je možné zaznamenávat na paměťovou kartu, ovšem simultánně také na externí rekordér připojený přes rozhraní HDMI. Na displeji si můžete zobrazit živý histogram nebo tzv. zebru – indikaci přeexponovaných míst; vodováha je samozřejmostí. Stejně jako obrazové parametry lze i záznam zvuku ovládat manuálně. Kromě 3,5mm konektoru pro připojení externího mikrofonu najdete na těle také „jack“ konektor pro odposlech sluchátky. Zklamu jen ty, kteří čekali na upgrade ovládání clony v živém náhledu – před změnou nastavení clony je stále nutné vypnout Live View a po úpravě parametru živý náhled znovu zapnout.

Při natáčení videosekvencí 1 080/50p ukládá Nikon D7200 video s bitratem průměrně 37–39 Mbit/s – to je mimochodem de facto stejná „datová hustota“ jako u nižšího modelu Nikon D5500. Video jsem testoval při nastavení Picture Control na předvolbu Ploché (FL) a musím říci, že jsem byl velmi mile překvapen velkým dynamickým rozsahem a příjemnou barevností. Tedy až poté, co jsem ve střižně přidal potřebný kontrast, což je při natáčení v režimu Ploché automatický předpoklad. Zvuk v ukázkovém videu snímaný pomocí vestavěného stereofonního mikrofonu trpí větrnými ruchy, čemuž se dá zamezit pouze použitím externího mikrofonu patřičně oděného do „mrtvé kočky“. Jinak jsem ovšem s kvalitou videa Nikonu D7200 náramně spokojen.

V této části recenze ještě musím dodat, že Nikon D7200 nově umí natáčet také časosběrné video. Ne, řeč není o intervalovém snímání, které tento fotoaparát též zvládá. Funkci Časosběrné snímání najdete v samostatném menu videa (intervalové pak v menu fotografování), přičemž rozdíl mezi oběma funkcemi spočívá v tom, že s Intervalovým snímáním pořídíte řadu samostatných snímků, kdežto výsledkem Časosběrného snímání je kompletní timelapse video se snímkovou frekvencí odpovídající frameratu „normálního“ videa.

 
Obrazová kvalita 

 

Obrazová kvalita je prostě výborná! Ostrost výsledných snímků je samozřejmě z velké části ovlivněna použitým objektivem, nicméně ani se „seťákem“ AF-S Nikkor 18–105 mm F3,5–5,6G ED, s nímž jsem absolvoval většinu testu (byť obvykle zacloněným na F8), si není při nastavení Picture Control na Standard nač stěžovat. Ostatně, posuďte sami na demosnímcích, které jsou níže ke stažení bez jakýchkoliv úprav.

Na fotografiích si můžete všimnout také „nového“ barevného podání obrazu. Zejména majitelé staršího modelu D7100 určitě zaznamenají posun k příjemnějšímu barevnému ladění, které je nyní podle mého názoru ještě korektnější – reálnější. Aniž bych to mohl exaktně doložit, jsem přesvědčen také o malém, nikoliv však zanedbatelném zvýšení dynamického rozsahu snímací soustavy Nikonu D7200, o čemž jsem koneckonců psal už při hodnocení videa.

Míra šumu odpovídá kategorii fotoaparátů s DX snímači. Jak jsem již uvedl, Nikon opustil tzv. rozšířený režim ISO, D7200 má prostě jednu, pevně danou škálu citlivostí ISO 100 sž 25 600. Sice lze nastavit i hodnoty ISO 51 200 a 102 400, ovšem s tím omezením, že se snímek uloží do JPEGu, a to v černobílém provedení. Osobně však nemohu říci, že by mi tyto fotografie příliš učarovaly… jde zkrátka o mezní hodnoty citlivosti (možná spíše až „za mezí“), které ani škála šedé nezachrání.

Na výřezech je vždy vlevo JPEG se zapnutou redukcí šumu Normal, uprostřed NEF bez úprav, vpravo pak NEF s vypnutou redukcí šumu.

 

 

1555a.jpg

 

Technické parametry Nikonu D7200

Typ Digitální jednooká zrcadlovka
Upevňovací bajonet Bajonet Nikon F (s AF propojením a AF kontakty)
Efektivní obrazový úhel Formát Nikon DX; ekvivalent objektivu s cca 1,5× delší ohniskovou vzdáleností na kinofilmovém fotoaparátu nebo digitálním fotoaparátu formátu FX
Obrazový snímač Snímač CMOS formátu DX, 23,5 mm × 15,6 mm
Celkový počet pixelů 24,72 milionu
Systém redukce prachu Čištění obrazového snímače, referenční data pro funkci Odstranění prachu ze snímku (vyžaduje software Capture NX-D)
Počet efektivních pixelů 24,2 milionu
Velikost obrazu (v pixelech) Obrazové pole DX (24 × 16): (L) 6 000 × 4 000, (M) 4 496 × 3 000, (S) 2 992 × 2 000; Obrazové pole 1,3× (18 × 12): (L) 4 800 × 3 200, (M) 3 600 × 2 400, (S) 2 400 × 1 600; Snímky s obrazovým polem DX (24 × 16) pořízené při nastavení voliče živého náhledu do polohy „živý náhled pro videosekvence“ v režimu živého náhledu: (L) 6 000 × 3 368, (M) 4 496 × 2 528, (S) 2 992 × 1 680; Snímky s obrazovým polem 1,3× (18 × 12) pořízené při nastavení voliče živého náhledu do polohy „živý náhled pro videosekvence“ v režimu živého náhledu: (L) 4 800 × 2 696, (M) 3 600 × 2 024, (S) 2 400 × 1 344
Ukládání dat – formát souborů NEF (RAW): 12 nebo 14 bitů, bezeztrátově komprimované nebo komprimované; JPEG: standardní algoritmus JPEG s možností komprese Jemný (cca 1 : 4), normální (cca 1 : 8) a základní (cca 1 : 16) (nastavení komprese Priorita velikosti), k dispozici je rovněž nastavení komprese Optimální kvalita; NEF (RAW) + JPEG: záznam snímku současně ve formátech NEF (RAW) a JPEG
Systém Picture Control Vestavěné základní předvolby Standardní, Neutrální, Živé, Monochromatické, Portrét, Krajina, Ploché; možnost modifikace parametrů u vybraných předvoleb Picture Control; možnost uložení uživatelských předvoleb Picture Control
Ukládání dat – média SD, SDHC (podpora standardu UHS-I), SDXC (podpora standardu UHS-I)
Dva sloty pro paměťovou kartu 2 karty Secure Digital (SD), Slot 2 lze použít jako záložní nebo doplňkový slot, resp. lze oba sloty použít k oddělenému ukládání snímků ve formátech NEF + JPEG; snímky lze kopírovat mezi paměťovými kartami v obou slotech
Systém souborů DCF 2.0, DPOF, Exif 2.3, PictBridge
Hledáček Pevně vestavěný pentagonální hranol
Obrazové pole Obrazové pole DX (24 × 16): Cca 100 % obrazu horizontálně a 100 % obrazu vertikálně; Obrazové pole 1,3× (18 × 12): Cca 97 % obrazu horizontálně a 97 % obrazu vertikálně
Zvětšení Cca 0,94× (objektiv 50 mm f/1,4 zaostřený na nekonečno, −1 m−1)
Předsunutí výstupní pupily okuláru 19,5 mm (–1 m−1; od vrcholu oční čočky okuláru hledáčku)
Dioptrická korekce −2 až +1 m−1
Zaostřovací matnice Čirá matnice typu B BriteView Clear Matte Mark II s indikací zaostřovacích polí a možností zobrazení pomocné mřížky
Kontrola hloubky ostrosti Ano, stisknutím tlačítka Pv se clona objektivu zavře na hodnotu vybranou uživatelem (režimy A a M) nebo nastavenou fotoaparátem (ostatní režimy)
Clona objektivu Elektronicky řízená automatická irisová clona
Kompatibilní objektivy Kompatibilní s objektivy AF NIKKOR včetně typů G, E a D (na objektivy typu PC se vztahují určitá omezení) a objektivy DX, AI-P NIKKOR a objektivy bez CPU vybavenými systémem AI (pouze expoziční režimy A a M). Objektivy IX NIKKOR, objektivy pro F3AF a objektivy bez systému AI nelze použít. V kombinaci s objektivy se světelností f/5,6 a vyšší lze použít elektronický dálkoměr (při použití středního zaostřovacího pole lze použít elektronický dálkoměr již od světelnosti f/8).
Typ závěrky Elektronicky řízená štěrbinová závěrka s vertikálním chodem
Časy závěrky 1/8 000 až 30 s v krocích po 1/3 nebo 1/2 EV, Bulb (B), Time (T), X250
Synchronizační čas pro práci s bleskem X = 1/250 s; možnost synchronizace při časech závěrky 1/320 s a delších (při použití časů závěrky v rozmezí 1/250 s až 1/320 s klesá dosah blesku)
Snímací režimy S (jednotlivé snímky), CL (pomalé sériové snímání), CH (rychlé sériové snímání), Q (tichá expozice), Samospoušť, MUP (předsklopení zrcadla)
Snímací frekvence Snímky JPEG a 12bitové snímky NEF (RAW) zaznamenané při použití obrazového pole DX (24 × 16) CL: 1–6 sn./s, CH: 6 sn./s; snímky JPEG a 12bitové snímky NEF (RAW) zaznamenané při použití obrazového pole 1,3× (18 × 12) CL: 1–6 sn./s, CH: 7 sn./s; 14bitové snímky NEF (RAW) zaznamenané při použití obrazového pole DX (24 × 16) CL: 1–5 sn./s, CH: 5 sn./s; 14bitové snímky NEF (RAW) zaznamenané při použití obrazového pole 1,3× (18 × 12) CL: 1–6 sn./s, CH: 6 sn./s. Maximální snímací frekvence v režimu živého náhledu je 3,7 sn./s.
Samospoušť 2 s, 5 s, 10 s, 20 s; 1–9 expozic v intervalech 0,5, 1, 2 nebo 3 s
Režimy dálkového ovládání Dálkové ovládání se zpožděním, dálkové ovládání s rychlou reakcí, dálkové ovládání s předsklopením zrcadla
Metody měření expozice Měření Matrix: 3D Color Matrix II (objektivy typu G, E a D), Color Matrix II (ostatní objektivy s vestavěným CPU), Color Matrix při použití objektivů bez CPU po zadání dat objektivu uživatelem; Integrální měření se zdůrazněným středem: Cca 75 % citlivosti měření je soustředěno do kruhové plošky o průměru 8 mm uprostřed obrazu. Průměr kruhové plošky lze změnit na 6, 10 nebo 13 mm, resp. lze aktivovat integrální měření celého obrazového pole (při použití objektivů bez CPU se využívá kruhová ploška o průměru 8 mm); Bodové měření: Měří kruhovou plošku o průměru cca 3,5 mm (cca 2,5 % obrazového pole) v místě aktivního zaostřovacího pole (při použití objektivů bez CPU se měří oblast uprostřed obrazu)
Pracovní rozsah (ISO 100, objektiv f/1,4, 20 °C) Měření Matrix a integrální měření se zdůrazněným středem: 0–20 EV, Bodové měření: 2–20 EV
Propojení expozimetru CPU, AI
Režimy Plně automatické režimy (auto, auto [vypnutý blesk]); motivové programy (portrét; krajina; děti; sporty; makro; noční portrét; noční krajina; párty/interiér; pláž/sníh; západ slunce; úsvit/soumrak; portrét zvířat; světlo svíčky; kvetoucí příroda; podzimní barvy; jídlo); speciální efekty (noční vidění; barevná skica; efekt miniatury; selektivní barva; silueta; high-key a low-key); programová automatika s flexibilním programem (P); clonová automatika (S); časová automatika (A); manuální expoziční režim (M); U1 (uživatelské nastavení 1), U2 (uživatelské nastavení 2)
Korekce expozice K dispozici v rozmezí −5 až +5 EV v krocích po 1/3 nebo 1/2 EV v režimech P, S, A, M, SCENE a noční vidění
Expoziční paměť Naměřené hodnoty jasu lze uložit do paměti stisknutím tlačítka AE-L/AF-L
Citlivost ISO ISO 100 až 25 600 v krocích po 1/3 nebo 1/2 EV; v režimech P, S, A a M lze nastavit rovněž na hodnotu o cca 1 nebo 2 EV (ekvivalent ISO 102 400; pouze monochromaticky) nad ISO 25 600; možnost automatické regulace citlivosti ISO
Funkce Active D-Lighting Automaticky, Velmi vysoký, Vysoký, Normální, Nízký a Vypnuto
Automatické zaostřování Pokročilý AF modul Nikon Multi-CAM 3500 II s TTL fázovou detekcí, možností jemného doladění zaostření, 51 zaostřovacími poli (15 křížových snímačů; 1 snímač s podporou světelnosti f/8) a pomocným světlem AF (pracovní rozsah cca 0,5–3 m)
Pracovní rozsah −3 až +19 EV (ISO 100; 20 °C)
Zaostřovací režimy Jednorázové zaostření (AF-S), Kontinuální zaostřování (AF-C), automatická volba režimu AF-S/AF-C (AF-A), automatická aktivace prediktivního zaostřování v závislosti na stavu objektu; Manuální zaostřování (M): lze použít elektronický dálkoměr
Zaostřovací pole 51, lze volit z 51 nebo 11 zaostřovacích polí
Režimy činnosti zaostřovacích polí Jednotlivá zaostřovací pole, dynamická volba 9, 21 nebo 51 zaostřovacích polí, 3D sledování objektu, automatická volba zaostřovacích polí
Blokování zostření Zaostřenou vzdálenost lze zablokovat namáčknutím tlačítka spouště do poloviny (jednorázové zaostření) nebo stisknutím tlačítka AE-L/AF-L
Vestavěný blesk Programy Auto, Portrét, Děti, Makro, Noční portrét, Párty/interiér, Portrét zvířat, Barevná skica: Automatická aktivace blesku s automatickým vyklopením do pracovní polohy P, S, A, M, Jídlo: Manuální vyklopení blesku do pracovní polohy pomocí tlačítka
Směrné číslo Cca 12, 12 v manuálním zábleskovém režimu (m, ISO 100, 20 °C)
Řízení záblesku TTL: i-TTL řízení záblesku s využitím 2016pixelového RGB snímače v kombinaci s vestavěným bleskem; i-TTL vyvažovaný vyjasňovací záblesk pro digitální jednooké zrcadlovky v kombinaci s měřením Matrix nebo integrálním měřením se zdůrazněným středem, standardní i-TTL záblesk pro digitální jednooké zrcadlovky v kombinaci s bodovým měřením
Zábleskové režimy Automatická aktivace blesku, automatická aktivace blesku s redukcí efektu červených očí, automatická aktivace blesku včetně synchronizace s dlouhými časy, automatická aktivace blesku včetně synchronizace s dlouhými časy a redukce efektu červených očí, doplňkový záblesk, redukce efektu červených očí, synchronizace s dlouhými časy, synchronizace s dlouhými časy včetně redukce efektu červených očí, synchronizace na druhou lamelu včetně synchronizace s dlouhými časy, synchronizace na druhou lamelu, vypnuto; podpora automatické vysoce rychlé FP synchronizace blesku
Korekce zábleskové expozice −3 až +1 EV v krocích po 1/3 nebo 1/2 EV
Indikace připravenosti k záblesku Svítí po plném nabití vestavěného blesku a volitelných blesků; bliká po vyzáření záblesku na plný výkon
Sáňky pro upevnění příslušenství Standardní sáňky ISO 518 se středovým synchronizačním kontaktem, datovými kontakty a aretací
Systém kreativního osvětlení Nikon Podporován systém Nikon CLS; dostupný režim Řídicí jednotka
Synchronizační konektor Adaptér AS-15 se synchronizačním konektorem (dostupný samostatně)
Vyvážení bílé barvy Automaticky (2 typy), žárovkové světlo, zářivkové světlo (7 typů), přímé sluneční světlo, blesk, zataženo, stín, manuální nastavení (možnost uložení až 6 hodnot, možnost bodového měření vyvážení bílé barvy v režimu živého náhledu), výběr barevné teploty (2 500 K – 10 000 K); vše s možností jemného vyvážení
Bracketing vyvážení bílé barvy Expoziční, zábleskový, vyvážení bílé barvy, ADL
Živý náhled – režimy Živý náhled pro statické snímky, živý náhled pro videosekvence
Živý náhled – zaostřovací režimy Automatické zaostřování (AF): jednorázové zaostření (AF-S); nepřetržité zaostřování (AF-F) Manuální zaostřování (M)
Živý náhled – režimy činnosti zaostřovacích polí Zaostřování s detekcí tváří, velkoplošná zaostřovací pole, standardní zaostřovací pole, sledování objektu
Živý náhled – automatické zaostřování Automatické zaostřování s detekcí kontrastu v libovolném místě obrazového pole (při použití režimu zaostřování s detekcí tváří nebo sledování objektu volí fotoaparát místo zaostření automaticky)
Videosekvence – měření expozice TTL měření expozice pomocí obrazového snímače
Videosekvence – metody měření expozice Měření Matrix nebo Integrální měření se zdůrazněným středem
Videosekvence – velikost obrazu (v pixelech) a snímací frekvence 1 920 × 1 080: 60p (progresivní), 50p, 30p, 25p, 24p; 1 280 × 720: 60p; 50p; Přesné snímací frekvence pro režimy 60p, 50p, 30p, 25p a 24p jsou 59,94, 50, 29,97, 25 a 23,976 sn./s, všechny volitelné možnosti podporují vysokou i normální kvalitu obrazu; 1 920 × 1 080: snímací frekvence 60p a 50p jsou k dispozici pouze při výběru možnosti 1,3 × (18 × 12) v položce Obrazové pole v menu videosekvencí
Videosekvence – formát souborů MOV
Videosekvence – komprese videa Pokročilé kódování videa H.264/MPEG-4
Videosekvence – formát záznamu zvuku Lineární PCM
Videosekvence – zařízení pro záznam zvuku Vestavěný nebo externí stereofonní mikrofon; regulace citlivosti
Monitor 8 cm (3,2˝) úhlopříčka; monitor TFT s pozorovacím úhlem cca 170 °, zobrazením cca 100 % obrazového pole a regulací jasu, cca 1 229 000 pixelů (VGA; 640 × RGBW × 480 = 1 228 800 pixelů)
Přehrávání Jednotlivé snímky a náhledy (4, 9 nebo 72 snímků, přehrávání podle kalendáře), zvětšení výřezu snímku, přehrávání videosekvencí, prezentace snímků a videosekvencí, zobrazení histogramů, indikace nejvyšších jasů, zobrazení informací o snímku, zobrazení dat o poloze a automatické otáčení snímků
USB Hi-Speed USB; doporučuje se připojovat k vestavěnému portu USB
Výstup HDMI Konektor HDMI typu C
Zvukový vstup Stereofonní konektor mini jack (průměr 3,5 mm; podpora napájení)
Zvukový výstup Stereofonní konektor mini jack (3,5 mm)
Konektor(y) pro připojení příslušenství Bezdrátová dálková ovládání: WR-1, WR-R10 (dostupná samostatně); Kabelová spoušť: MC-DC2 (dostupná samostatně); Zařízení GPS: Jednotka GP-1/GP-1A (dostupná samostatně)
Standardy Wi-Fi (bezdrátová síť LAN) IEEE 802.11b, IEEE 802.11g
Pracovní frekvence Wi-Fi (bezdrátová síť LAN) 2 412–2 462 MHz (kanály 1–11)
Dosah Wi-Fi (bezdrátová síť LAN) (přímý výhled) Cca 30 m (při absenci rušení; skutečný dosah se může měnit v závislosti na síle signálu a přítomnosti či nepřítomnosti překážek)
Datové toky Wi-Fi (bezdrátová síť LAN) (skutečné naměřené hodnoty) 54 Mb/s Maximální logické datové toky podle standardů IEEE. Skutečné hodnoty mohou být odlišné.
Zabezpečení Wi-Fi (bezdrátová síť LAN) Autentizace: Otevřený systém, WPA2-PSK
Přístupové protokoly Wi-Fi (bezdrátová síť LAN) Infrastruktura
Podporované jazyky Arabština, bengálština, bulharština, čínština (zjednodušená a tradiční), čeština, dánština, nizozemština, angličtina, finština, francouzština, němčina, řečtina, hindština, maďarština, indonéština, italština, japonština, korejština, maráthština, norština, perština, polština, portugalština (portugalská a brazilská), rumunština, ruština, srbština, španělština, švédština, tamilština, telugština, thajština, turečtina, ukrajinština, vietnamština
Baterie Jedna dobíjecí lithium-iontová baterie EN-EL15
Battery Pack Volitelný multifunkční Battery Pack MB-D15 napájený jednou dobíjecí lithium-iontovou baterií Nikon EN-EL15, resp. šesti alkalickými, nikl-metal hydridovými nebo lithiovými tužkovými bateriemi AA
Síťový zdroj Síťový zdroj EH-5b; vyžaduje konektor pro připojení síťového zdroje EP-5B (dostupný samostatně)
Stativový závit 1/4˝ (ISO 1222)
Rozměry (Š × V × H) Cca 135,5 × 106,5 × 76 mm
Hmotnost Cca 765 g včetně baterie a paměťové karty, ale bez krytky těla; cca 675 g (pouze tělo fotoaparátu)
Provozní podmínky – teplota 0 °C – 40 °C
Provozní podmínky – vlhkost 85 % nebo méně (bez kondenzace)
Dodávané příslušenství Gumová očnice DK-23, krytka těla BF-1B, dobíjecí lithium-iontová baterie EN-EL15 s krytkou kontaktů, nabíječka baterií MH-25a (dodává se včetně zásuvkového adaptéru nebo síťového kabelu v typu a provedení podle země či regionu prodeje), krytka okuláru hledáčku DK-5, kabel USB UC-E17, popruh AN-DC1 BK