Jdi na obsah Jdi na menu
 

RAW formát.

article preview

Co je to RAW a proč fotit do tohoto formátu

Kromě formátu JPEG nabízí některé lepší fotoaparáty taky možnost snímat do formátu raw. Většina fotografů vám doporučí jej používat, ale stále je kolem tohoto formátu mnoho nejasností. Pojďme se na něj podívat trochu detailně.

 

Raw vs JPEG, aneb na počátku je vždy raw

Rozdíl mezi těmito formáty je v podstatě prostý. Raw jsou surové, nezpracované informace přímo ze snímače fotoaparátu. JPEG je naproti tomu už výsledek toho, kdy se tyto surové informace zpracují podle vybraných parametrů do výsledné fotografie. Při fotografování do JPEGu necháváte toto zpracovávání na fotoaparátu, který se řídí svou automatikou a vámi nastavenými parametry (kontrast, saturace, vyvážení bílé atd.). Při focení do rawu pak snímek vyvoláváte sami v počítači a samozřejmě i zde můžete při převodu využít automatického nastavení zmíněných parametrů. 

 

Výhody rawu

Zásadní výhoda je v možnostech následných úprav. Formát JPEG je ztrátový a při jakékoliv úpravě se do určité míry degraduje kvalita fotografie. Kdežto formát raw si vyvoláte podle vlastních potřeb a to bez ztráty kvality. Máte totiž k dispozici veškeré informace, které snímač v době expozice zachytil a v klidu doma se pak rozhodnete, jak snímek vyvoláte.

V rawu je uchován taky větší dynamický rozsah a často je možné zachránit i špatně exponovanou fotografii. Pokud je na JPEGu přepálená, nebo podexponovaná oblast, už s tím nic neuděláte. V rawu je stále šance na (alespoň částečnou) záchranu těchto oblastí. Zde je to hodně ovlivněné konkrétním fotoaparátem a dynamickým rozsahem jeho snímače.

 

Nevýhody rawu

Tento formát fotografií je dost datově náročný – fotografie zabírají na disku hodně místa. U dnešních fotoaparátů s rozlišením kolem 20Mpx se pohybuje velikost jednoho souboru kolem 30MB. S tím souvisí i složitější manipulace s fotkami v počítači – jejich archivace a zálohování vyžaduje větší disky.

Práce s rawy může být pomalejší. Protože musíte každou fotografii ještě vyvolat a pro publikaci z ni ještě vyexportovat JPEG, zabere takové zpracování trochu více času. S vhodnou aplikací je ale ten rozdíl minimální a je zde taky možnost fotit ve fotoaparátu do rawu i JPEGu zároveň. Pokud budou fotografie exponované dobře, můžete použít JPEG. V případě potřeby větších úprav pak sáhnete po rawu.

Další nevýhodou je prohlížení takových snímků. JPEG otevřete na každém zařízení, pro otevření rawu potřebujete většinou ještě doinstalovat speciální software. Navíc raw není žádný standardizovaný formát a k otevření takové fotografie potřebujete konvertor, který si poradí přímo s vaším konkrétním modelem fotoaparátu. A oproti JPEGu, mají raw soubory různé přípony, podle výrobce, např. .CR2, .NEF, .DNG, .RAF. Samotné označení raw znamená jen, že jde o nezpracované data, nejedná se o žádný konkrétní formát.

 

Aplikace pro práci s rawy

Jak bylo řečeno, raw musíte nejdříve vyvolat. Pokud hledáte řešení zdarma, někteří výrobci fotoaparátů dodávají spolu s foťákem i nějaký nástroj pro vyvolání rawu. Dále můžete zkusit například aplikaci Raw Therapee, která je také zdarma.

Z těch placených pak jako první zmíním Zoner Photo Studio, který v PRO verzi (1499Kč) umožňuje mimo jiné i vyvolávat raw soubory. Výhodou je, že je to česká aplikace, ovládání dost jednoduché a navíc cena je taky příznivá (dokonce nabízí i studentské licence s poloviční cenou). Dále můžete zvolit Adobe Lightroom, který se dá v současnosti pořídit za přibližně 3500Kč, nebo případně předplatit na jeden rok spolu s Photoshopem za přibližně 350Kč měsíčně. Můžete zkusit takyCapture One (cca 3100Kč), DxO Optics Pro (od cca 4000Kč v základní verzi), nebo Corel AfterShot Pro (cca 1600Kč).

Ve všech případech je možnost stáhnout zkušební verzi, což rozhodně doporučuji.

 

Pokud můžete, foťte do rawu

Díky rawu můžete dostat z vašeho fotoaparátu maximum. Získáte plnou kontrolu nad výstupem a vaše fotografie tak mohou být po technické stránce mnohem kvalitnější. Zároveň si můžete dovolit opravit některé expoziční chyby, které by v případě JPEGu zachránit nešly.