Jdi na obsah Jdi na menu
 

Aleš Bican 


Plzeň / Czech republic

 

img_20180131_102437-01.jpeg

 

Zaměstnání:

 

  Safran - Production Engineer

In the aerospace industry - Airbus aircraft (letecký průmysl Airbus aircraft)

Koníčky a záliby: Fotografie, Turistika, Geocashing a jinak obrovská záliba v mobilních technologiích dále pak PC, AV technika a GPS 

Oblíbená hudba: co lze poslouchat :)

 

 

 

 

Fotografické začátky (Analogové fotoaparáty)

 

film1.jpg

 

K fotografování jsem se dostal v mladých letech, když jsem dostal pod vánočním stromkem můj první fotoaparát. Jednalo se Olympus SZ700 XB. Ze začátku jsem si jen tak fotografoval prakticky vše co se dalo. Netrvalo dlouho a koupil jsem si pro zajímavost nejmenovaný časopis o fotografování a tam jsem se zaujetím sledoval fotografie jiných amatérských fotografů a líbilo se mi jaké mají nápady a různé styly fotografování. Pořídil jsem pár fotoknih, kde jsem studoval základní principy fotografování. Zkoušel jsem nejprve fotografovat podle knih, ale brzy jsem přišel na to, že ke kvalitním a kreativním snímkům potřebuji něco víc než obyčejný kompaktní fotoaparát...  V komisním prodeji v Plzni jsem zakoupil velmi zachovalou ruskou zrdcadlovku Zenit E s objektivem Industar 50mm a brzy na to jsem k ní pořizoval příslušenství (filtry, další Ruské objektivy aj). S analogovou zrcadlovkou jsem se naučil dobře používat nastavení clony, času, hloubky ostrosti a jiných důležitých technik pro kreativní tvorbu. Velmi rád vzpomínám na tyhle časy! Jsem velmi rád, že jsme se učil s analogovou zrdcadlovkou, protože si člověk musel před stisknutím spouště vše dokonale promyslet. Důvodem byla cena výsledných fotografií, které jsem si nechával vyvolat. 

 

 

Nástup digitálních fotoaparátů

 

sandisk_sdsdxp_256g_a46_256gb_extreme_pro_uhs_i_1082351.jpg

 

Jak čas plynul tak se na trhu začaly objevovat první digitální fotoaparáty. Já byl tvrdý zastánce kinofilmu a proto jsem jim nevěnoval pozornost. Zlom v mé éře kinofim/digitál začal opět o Vánocích. V dárku pod vánočním stromkem jsem našel svůj první digitální fotoaparát. Jednalo se o kaompaktní fotoaparát Olympus C220. Propadl jsem plně kouzlu digitálního fotografování! Fascinovala mě možnost, že hned po vyfocení snímku mohu fotku vidět a hlavně okamžitě kontrolovat výsledky práce v počítači. Jako správný zapálený člověk do fototografování (určitě to každý zná z vlastní zkušenosti) byla chuť jít opět o stupínek výš a mít lepší a lepší výsledky své tvorby. Následovala proto koupě v té době pokročilého ultrazoomu Olympus SP 500UZ s kterým jsem nafotil mnoho snímků! Poprvé v téhle éře jsem začal fotografie prezentovat na internetu na různých photoserverech! Jak je zvykem, fotoaparát opět přestal vyhovovat mým náročným požadavkům a já zamířil opět o třídu výše a to do světa digitálních zrdcadlovek. Pro svojí práci jsem si vybral značku NIKON. Důvod proč jsem vybral právě Nikon neznám, ale stalo se a já nikdy nepřestal litovat tohoto rozhodnutí! Pořídil jsem DLSR Nikon D40x v setu s dvěma objektivy. Zcela jsem propadl kouzlu makrofotografie. Historie se pořád opakuje a rychlý vývoj fotoaparátů nelze zastavit.     Po Nikonu D40x jsem používal pokročilý Nikon D90 s kterým jsem byl velmi spokojen! Následovala čtyřletá éra skvělého fotoaparátu Nikon D7000. Dnes je ve výbavě nový a podle mého názoru a výsledných snímků špičkový fotoaparát s DX snímačem Nikon D7200.

 

Současnost

V současné době používám fotoaparát Nikon D7200 s objektivy Nikkor a Tamron (viz. Fototechnika). Věnuji se převážně makrofotografii, ale i portrétní fotografii, přírodě, zvířátům, krajinám a prostě všemu co mě při fototoulkách naší vlastí zaujme.  Se zápalem zkouším nové věci týkající se fotografie.

 

 Moje fotografické úspěchy 

 

Byly vybrány moje dvě fotografie (Kráva v totální pohodě a Trhač) do nejlepších deseti fotografií ve FotoVýzva - hodnocení 4. kola: Říše zvířat na digimania.cz

soutěž jsem VYHRÁL a získal 1.cenu kompaktní fotoaparát Canon.